Ostroga piętowa, to narośl kostna kości piętowej. Powstaje ona na skutek gromadzenia się zwapnień przyczepu rozcięgna podeszwowego. Zwapnienia zbierają się, gdy toczy się stan zapalny rozcięgna podeszwowego. Sama narośl kostna, jeżeli nie jest bardzo duża nie wywołuje dolegliwości bólowych – ból, który często uniemożliwia normalne chodzenie jest wywołany przez zapalenie rozcięgna podeszwowego  przy przyczepie kości piętowej. Ból często pojawia się bez przyczyny, narasta, aż staje się uciążliwy i utrudnia chodzenie. Powodem tego stanu są mikro urazy wywołujące stan zapalny.

Rozcięgno podeszwowe jest silnym pasmem ścięgnistym ciągnąc się od palców stóp aż do kości piętowej tworzy amortyzację dla stopy. Ponieważ rozcięgno podeszwowe jest bardzo wytrzymałą strukturą najczęściej podatny na podrażnienia jest jego przyczep do pięty.

Ostroga piętowa – objawy:

  • Ból na środku pięty, który może promieniować na stronę boczną lub przyśrodkową
  • ból pięty przy stawianiu pierwszych kroków rano lub po dłuższym siedzeniu
  • zwiększenie dolegliwości bólowych podczas chodzenia w twardych butach lub chodzeniu na boso
  • Jakie są przyczyny powstawania ostrogi piętowej?

Do przyczyn przede wszystkim należą przeciążenia stopy takie jak:

  • duża aktywność fizyczna (biegi, spacery)
  • nadwaga
  • stojący charakter pracy
  • obuwie z twardą, nie wygodną podeszwą

Ostroga piętowa – leczenie.

Jeżeli osoba cierpiąca na ból pięty szybko zareaguje poprzez odciążanie, chłodzenie pięty, stan zapalny może minąć samoczynnie. Jeżeli ból nie ustępuje po około tygodniu należy skontaktować się ze specjalistą

Nie leczony ból pięty może się nasilać, w konsekwencji dochodzi do zaburzenia w obciążaniu kończyn, co wywołuje przesilenie kończyny zdrowiej mogące prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych w obu piętach. Niepoprawne ustawienie stopy z ostrogą piętową wywołuje zmiany ustawienia w obrębie stopy i stawu skokowego mogące skutkować dodatkowym nasileniem się dolegliwości bólowych. W obrębie stawu skokowego czy przodostopia.

Obecnie najskuteczniejszą metodą zachowawczą leczenia ostrogi piętowej jest fala uderzeniowa. Średnio potrzebne jest 3- 5 zabiegów, żeby pozbyć się bólu.

 

Zobacz również:

Ćwiczenia na ostrogę piętową

Fala uderzeniowa – leczenie ostrogi piętowej

Fala uderzeniowa Katowice