Leczenie ostrogi piętowej, poza terapią falą uderzeniową warto poszerzyć o ćwiczenia. Wystarczą 3 proste ćwiczenia rozciągające, żeby zmniejszyć dolegliwości.

 

 

  1. Rozciąganie łydki – ćwiczenia rozciągające łydkę zmniejszają napięcia w okolicy pięty. Dzięki temu ćwiczeniu  zmniejszysz ból spowodowany ostrogą piętową oraz ból pięty po nocy.Sztywny pasek (np pasek od spodni) zahacz o przodostopie. Trzymając pasek w rękach pociągaj biernie (tylko siłą rąk) za stopę aż do uczucia rozciągania łydki. utrzymaj taką pozycję 30-60 sekund. W czasie rozciągania powinieneś poczuć jak łydka się rozciąga. Ćwiczenie wykonuj 2-3 razy dziennie.

    Leczenie ostrogi piętowej

  2. Rozciąganie mięśni krótkich stopy- Usiądź z piętą, która boli na kolanie, złap za palce bolącej stopy i naciągnij je do góry. utrzymuj rozciąganie 30-60 sekund. Ćwiczenie zmniejsza dolegliwości związane z ostrogą piętową i zapaleniem rozcięgna podeszwowego

    Leczenie ostrogi piętowej

  3. Rozciąganie rozcięgna podeszwowego piłeczką- połóż niedużą piłkę (piłeczka do tenisa lub podobna) na podłodze, postaw środek stopy na piłce, palce stopy ustawione do góry. Naciśnij stopą na piłeczkę z siłą, która wywoła uczucie rozciągania rozcięgna podeszwowego. Utrzymaj nacisk przez 30-60 sekundUwaga- nie należy naciskać na piłeczkę miejscem, gdzie jest największy ból pięty (w miejscu ostrogi piętowej). Spowoduje to podrażnienie ostrogi i w efekcie zwiększenie dolegliwości bólowych

    Leczenie ostrogi piętowej

Poza Ćwiczeniami zaleca się chłodzenie bolącej pięty. Warto jest chłodzić stopę wówczas, kiedy występuje ból. Chłodzenie ma przede wszystkim zmniejszyć dolegliwośći związane z ostrogą piętową. Sposób chłodzenia:

Schłodzoną lub zamrożoną butelkę 0,5l połóż na ziemi, połóż na niej stopę, gdzie jest ostroga piętowa